Amphenol Aerospace Operations D38999/20FE26AN
D38999/20FE26AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20FE26AN.pdf
Availability of D38999/20FE26AN
QUANTITY
D38999/20FE26AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26AN
Related LinksD38999/, D38999/20FE26AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FE26AN Details Description
Related parts for D38999/20FE26AN
TERM SPADE FLANGE 26-22AWG #2 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
INLET IEC320W/FUSE C14 SCREW 4.8 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 10W datasheet.pdf
OSC XO 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B19, AFS 2, datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf