TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FE26BB
D38999/20FE26BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FE26BB.pdf
Availability of D38999/20FE26BB
QUANTITY
D38999/20FE26BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26BB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26BB
Related LinksD38999/, D38999/20FE26BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FE26BB Details Description
Related parts for D38999/20FE26BB
TRANS PNP 60V 0.6A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 32VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LED IND 8MM BLUE 24VDC 20MA datasheet.pdf
RES SMD 27.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 24 INCH datasheet.pdf