TE Connectivity DS1976-681M
DS1976-681M picture photo
Mfg. Part Number
DS1976-681M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 640MA 1.4 OHM
Datasheet Download
DS1976-681M.pdf
Availability of DS1976-681M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1976-681M Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1976-681M
Internal Part NumberEIS-DS1976-681M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDS1976, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating640mA
Current - Saturation960mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.25mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1976-681M
Related LinksDS197, DS1976-681M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DS1976-681M Details Description
Related parts for DS1976-681M
CLAMP CABLE .125/.203 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PLIERS ELEC NEEDLE NOSE datasheet.pdf
LENS FOR LEDENGIN datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf