Littelfuse V10E175P
V10E175P picture photo
Mfg. Part Number
V10E175P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 243V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V10E175P.pdf
Availability of V10E175P
QUANTITY
V10E175P Order Process
Ship out your order
Specifications of V10E175P
Internal Part NumberEIS-V10E175P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy35J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V10E175P
Related LinksV10E, V10E175P Datasheet, Littelfuse Distributor
V10E175P Details Description
Related parts for V10E175P
CONN SPRING 30POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 59.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 20POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 60W datasheet.pdf