Amphenol Aerospace Operations D38999/20FE26PN
D38999/20FE26PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FE26PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FE26PN.pdf
Availability of D38999/20FE26PN
QUANTITY
D38999/20FE26PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FE26PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FE26PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FE26PN
Related LinksD38999/, D38999/20FE26PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FE26PN Details Description
Related parts for D38999/20FE26PN
RCPT ASSY,R/A,140POS,CHAMP050 datasheet.pdf
SCR MOD PWR 800V 55A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PATCHCORD SGL 3COND PURPLE 3FT datasheet.pdf
THERMISTOR SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 4A/2A DL 16HTSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO204AL datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf