Souriau Connection Technology D38999/20FF11SB
D38999/20FF11SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FF11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20FF11SB.pdf
Availability of D38999/20FF11SB
QUANTITY
D38999/20FF11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FF11SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FF11SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FF11SB
Related LinksD38999/, D38999/20FF11SB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FF11SB Details Description
Related parts for D38999/20FF11SB
XFRMR LAMINATED 0.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 5V 38KHZ datasheet.pdf
IC AMP POST PECL 3.3V/5V 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
LIGHT PIPE SINGLE ELEMENT datasheet.pdf
SWTCH S-MINI SPST-NO 5A ROLL LVR datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf