TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FF32JE
D38999/20FF32JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FF32JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FF32JE.pdf
Availability of D38999/20FF32JE
QUANTITY
D38999/20FF32JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FF32JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FF32JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FF32JE
Related LinksD38999/, D38999/20FF32JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FF32JE Details Description
Related parts for D38999/20FF32JE
IC BRIDGE RECT GPP 4A 400V RS-4L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.48KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28TSSOP datasheet.pdf
BOARD REF DESIGN KEA128 datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
IC PFC CTLR 120W 90V 16ESIP L datasheet.pdf