TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FF35SN-LC
D38999/20FF35SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FF35SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FF35SN-LC.pdf
Availability of D38999/20FF35SN-LC
QUANTITY
D38999/20FF35SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FF35SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FF35SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FF35SN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FF35SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FF35SN-LC Details Description
Related parts for D38999/20FF35SN-LC
KIT ADD ON WI-FI RCM3000 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
CABLE 5POS R/A SOCKET 3M datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 20A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
COVER TERMINAL datasheet.pdf
IC HD/SD ADAPTIVE CBL EQUALIZER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Header 98 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
CONN MCX PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf