TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG11HB
D38999/20FG11HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG11HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FG11HB.pdf
Availability of D38999/20FG11HB
QUANTITY
D38999/20FG11HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG11HB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG11HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG11HB
Related LinksD38999/, D38999/20FG11HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG11HB Details Description
Related parts for D38999/20FG11HB
VARISTOR 19.8V 800A 1812 datasheet.pdf
IC MCU FLASH 64KB 25MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.81MM datasheet.pdf
TRIMMER 470 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PUNCH RD .812 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf