TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG11HB
D38999/20FG11HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG11HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FG11HB.pdf
Availability of D38999/20FG11HB
QUANTITY
D38999/20FG11HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG11HB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG11HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG11HB
Related LinksD38999/, D38999/20FG11HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG11HB Details Description
Related parts for D38999/20FG11HB
TERM BLOCK PLUG 8POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:12 150MHZ 32TQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 6.1MM datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PROGR 48TQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 40W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
ATTENUATOR 8 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf
DIODE MODULE 500A 150V 2TOWER datasheet.pdf