Amphenol Aerospace Operations D38999/20FG11PA
D38999/20FG11PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG11PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FG11PA.pdf
Availability of D38999/20FG11PA
QUANTITY
D38999/20FG11PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG11PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG11PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG11PA
Related LinksD38999/, D38999/20FG11PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FG11PA Details Description
Related parts for D38999/20FG11PA
RES 4.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC POWER MEASUREMENT AC 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf