TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG16HB
D38999/20FG16HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG16HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FG16HB.pdf
Availability of D38999/20FG16HB
QUANTITY
D38999/20FG16HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG16HB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG16HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG16HB
Related LinksD38999/, D38999/20FG16HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG16HB Details Description
Related parts for D38999/20FG16HB
IC ENCORE MCU FLASH 16K 68PLCC datasheet.pdf
I/O MODULE 6 DIGITAL 4 RELAY datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAPACITIVE 12.31" datasheet.pdf
IC FPGA 266 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf