TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG16SA-LC
D38999/20FG16SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG16SA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FG16SA-LC.pdf
Availability of D38999/20FG16SA-LC
QUANTITY
D38999/20FG16SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG16SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG16SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG16SA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FG16SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG16SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FG16SA-LC
IDC CABLE - APK26B/AE26G/APK26B datasheet.pdf
BOX ABS BEIGE 4.72"L X 2.56"W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A DPAK datasheet.pdf
MDSM CONTACT FEMALE CRIMP G/F datasheet.pdf
MAGKRIMP SPLICE 165K-230K CMA datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf