API Delevan S0603-271NF2S
S0603-271NF2S picture photo
Mfg. Part Number
S0603-271NF2S
Brief Description
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM
Datasheet Download
S0603-271NF2S.pdf
Availability of S0603-271NF2S
QUANTITY
S0603-271NF2S Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-271NF2S
Internal Part NumberEIS-S0603-271NF2S
Material - CoreAlumina
Inductance270nH
Tolerance±1%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.2 Ohm Max
Q @ Freq22 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-271NF2S
Related LinksS0603-, S0603-271NF2S Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-271NF2S Details Description
Related parts for S0603-271NF2S
IC OPAMP INSTR 3.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 5.75" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR W/O CAP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DGTL CONTROL PNP WITH 2M CABLE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf