Vishay/Dale RWR89S20R0FSS70
RWR89S20R0FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S20R0FSS70
Brief Description
RES 20 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S20R0FSS70.pdf
Availability of RWR89S20R0FSS70
QUANTITY
RWR89S20R0FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S20R0FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S20R0FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S20R0FSS70
Related LinksRWR89S2, RWR89S20R0FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S20R0FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S20R0FSS70
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
XLAMP XBD BLUE datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf