TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG16SE
D38999/20FG16SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG16SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FG16SE.pdf
Availability of D38999/20FG16SE
QUANTITY
D38999/20FG16SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG16SE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG16SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG16SE
Related LinksD38999/, D38999/20FG16SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG16SE Details Description
Related parts for D38999/20FG16SE
SWITCH 10POS DIP EXT ROCK UNSLD datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC SYNTHESIZR LVPECL/LVDS 64TQFP datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V BLUE datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf