TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG35PB-LC
D38999/20FG35PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG35PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FG35PB-LC.pdf
Availability of D38999/20FG35PB-LC
QUANTITY
D38999/20FG35PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG35PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG35PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG35PB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FG35PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG35PB-LC Details Description
Related parts for D38999/20FG35PB-LC
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIMON 3.3/2.5V PB 16SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 500' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 2A DO214AA datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 30MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 5C UNSHD 600V datasheet.pdf