TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG39AN
D38999/20FG39AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG39AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FG39AN.pdf
Availability of D38999/20FG39AN
QUANTITY
D38999/20FG39AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG39AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG39AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG39AN
Related LinksD38999/, D38999/20FG39AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG39AN Details Description
Related parts for D38999/20FG39AN
CAP CER 0.018UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 16-DFN datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
4R RARECSTB GEN MNT 0GP datasheet.pdf
IC MODULE DC/DC CONV 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
PNL MNT 220V GREEN 5MM datasheet.pdf