TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG39HA
D38999/20FG39HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG39HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FG39HA.pdf
Availability of D38999/20FG39HA
QUANTITY
D38999/20FG39HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG39HA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG39HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG39HA
Related LinksD38999/, D38999/20FG39HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG39HA Details Description
Related parts for D38999/20FG39HA
FAN AXIAL 20X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO204AC datasheet.pdf
KEY OPERATION HORIZONTAL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 12AWG BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 38.4MHZ 10UQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf