Souriau Connection Technology D38999/20FG39PCL
D38999/20FG39PCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG39PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FG39PCL.pdf
Availability of D38999/20FG39PCL
QUANTITY
D38999/20FG39PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG39PCL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG39PCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG39PCL
Related LinksD38999/2, D38999/20FG39PCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FG39PCL Details Description
Related parts for D38999/20FG39PCL
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN STACKER 14POS 0.100" T/H datasheet.pdf
22P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
RING PERMA-SEAL (SB-223-06) datasheet.pdf
RES SMD 19.2K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 76.8VC SMD datasheet.pdf
3/4" X 4" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf