Amphenol Aerospace Operations D38999/20FG39SB
D38999/20FG39SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG39SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20FG39SB.pdf
Availability of D38999/20FG39SB
QUANTITY
D38999/20FG39SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG39SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG39SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG39SB
Related LinksD38999/, D38999/20FG39SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FG39SB Details Description
Related parts for D38999/20FG39SB
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SWES 914CETOP datasheet.pdf
RES 455 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf