Souriau Connection Technology D38999/20FG41SNL
D38999/20FG41SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG41SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FG41SNL.pdf
Availability of D38999/20FG41SNL
QUANTITY
D38999/20FG41SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG41SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG41SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG41SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FG41SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FG41SNL Details Description
Related parts for D38999/20FG41SNL
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 36 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
IC MUX 16:1 5V ECL DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.4A 6XDFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 5A datasheet.pdf