Amphenol Aerospace Operations D38999/20FH21AN
D38999/20FH21AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH21AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20FH21AN.pdf
Availability of D38999/20FH21AN
QUANTITY
D38999/20FH21AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH21AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH21AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH21AN
Related LinksD38999/, D38999/20FH21AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FH21AN Details Description
Related parts for D38999/20FH21AN
DEV KIT FOR C8051F206 datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A DDPAK datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
SLEDGE datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONTACT SKT 20-24 AWG CRMP SILVR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf