TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH21BD
D38999/20FH21BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH21BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FH21BD.pdf
Availability of D38999/20FH21BD
QUANTITY
D38999/20FH21BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH21BD
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH21BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH21BD
Related LinksD38999/, D38999/20FH21BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH21BD Details Description
Related parts for D38999/20FH21BD
CABLE TIE BARB TY 120LB 21.2" datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 50A TO247 datasheet.pdf
RES SMD 22.1M OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC DGTL ATTENUATOR 1DB 24-QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf