TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH21JE
D38999/20FH21JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH21JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FH21JE.pdf
Availability of D38999/20FH21JE
QUANTITY
D38999/20FH21JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH21JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH21JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH21JE
Related LinksD38999/, D38999/20FH21JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH21JE Details Description
Related parts for D38999/20FH21JE
RES SMD 182 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/DIFF INP SOT23-8 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 128K EE 8TSSOP datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 18POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0038MHZ CMOS SMD datasheet.pdf