TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH53HE
D38999/20FH53HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH53HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FH53HE.pdf
Availability of D38999/20FH53HE
QUANTITY
D38999/20FH53HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH53HE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH53HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH53HE
Related LinksD38999/, D38999/20FH53HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH53HE Details Description
Related parts for D38999/20FH53HE
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRVR/RCVR 8SO datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONN RCPT RED +LOCK 2CKT .093 datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf