Amphenol Aerospace Operations D38999/20FH53PBLC
D38999/20FH53PBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH53PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20FH53PBLC.pdf
Availability of D38999/20FH53PBLC
QUANTITY
D38999/20FH53PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH53PBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH53PBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH53PBLC
Related LinksD38999/2, D38999/20FH53PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FH53PBLC Details Description
Related parts for D38999/20FH53PBLC
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 2008 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 720MA 120 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 22.35MM datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 14 AWG SILVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf