Vicor Corporation V375A3V3E264B
V375A3V3E264B picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3E264B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3E264B.pdf
Availability of V375A3V3E264B
QUANTITY
V375A3V3E264B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3E264B
Internal Part NumberEIS-V375A3V3E264B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3E264B
Related LinksV375A3, V375A3V3E264B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3E264B Details Description
Related parts for V375A3V3E264B
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Connector Header 39 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CONN BLADE PD 62 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 24V 10UA datasheet.pdf