Souriau Connection Technology D38999/20FH53PNL
D38999/20FH53PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH53PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FH53PNL.pdf
Availability of D38999/20FH53PNL
QUANTITY
D38999/20FH53PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH53PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH53PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH53PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FH53PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FH53PNL Details Description
Related parts for D38999/20FH53PNL
RECT BRIDGE 1200V 55A MTK datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 9POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG WHITE SHLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.81MM datasheet.pdf
PANEL MOUNT IND WHT WATER TIGHT datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 4500K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf