Hirose Electric Co Ltd FX4C3-60S-1.27DSAL(71)
FX4C3-60S-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-60S-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN RECEPT 60POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-60S-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C3-60S-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C3-60S-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-60S-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-60S-1.27DSAL(71)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-60S-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C3-60S-1, FX4C3-60S-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-60S-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C3-60S-1.27DSAL(71)
BREADBOARD 1/16"DIA 2.73X17.00" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 600W datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC datasheet.pdf