TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH55HD
D38999/20FH55HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH55HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FH55HD.pdf
Availability of D38999/20FH55HD
QUANTITY
D38999/20FH55HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH55HD
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH55HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH55HD
Related LinksD38999/, D38999/20FH55HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH55HD Details Description
Related parts for D38999/20FH55HD
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 259K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN M8 MALE 5POS datasheet.pdf