TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH55SE-LC
D38999/20FH55SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH55SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FH55SE-LC.pdf
Availability of D38999/20FH55SE-LC
QUANTITY
D38999/20FH55SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH55SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH55SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH55SE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FH55SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH55SE-LC Details Description
Related parts for D38999/20FH55SE-LC
RES SMD 2.2 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TVSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS datasheet.pdf
CONN HDR 93POS 2.54MM T/H datasheet.pdf