Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ19SN
D38999/20FJ19SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ19SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20FJ19SN.pdf
Availability of D38999/20FJ19SN
QUANTITY
D38999/20FJ19SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ19SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ19SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ19SN
Related LinksD38999/, D38999/20FJ19SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ19SN Details Description
Related parts for D38999/20FJ19SN
CONN CAP PLUG SIZE 15 MTL CHAIN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A TO225AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf