TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ20PB
D38999/20FJ20PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ20PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ20PB.pdf
Availability of D38999/20FJ20PB
QUANTITY
D38999/20FJ20PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ20PB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ20PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ20PB
Related LinksD38999/, D38999/20FJ20PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ20PB Details Description
Related parts for D38999/20FJ20PB
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 14.0 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PTC RESETTABLE FUSE RADIAL datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 15V 3.33A datasheet.pdf
3900UF 35V 22.23X41.28 85C AXI datasheet.pdf