TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ20PE-LC
D38999/20FJ20PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ20PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FJ20PE-LC.pdf
Availability of D38999/20FJ20PE-LC
QUANTITY
D38999/20FJ20PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ20PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ20PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ20PE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FJ20PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ20PE-LC Details Description
Related parts for D38999/20FJ20PE-LC
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CABLE 20COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6WDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1A 200V 4DIP datasheet.pdf
CYLINDER,AIR,DOUBLE ACTING,FEMAL datasheet.pdf
35UF 25V 8.179X18.364 105C AXI datasheet.pdf