TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ20SA-LC
D38999/20FJ20SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ20SA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ20SA-LC.pdf
Availability of D38999/20FJ20SA-LC
QUANTITY
D38999/20FJ20SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ20SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ20SA-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ20SA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FJ20SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ20SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FJ20SA-LC
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
ADAPTER MINI BIND POST-BNC MALE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 40POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
FILTER 2-STAGE GENERAL 20A datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 4POS datasheet.pdf