Vishay/Dale RWR81SR562FSB12
RWR81SR562FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR562FSB12
Brief Description
RES 0.562 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR562FSB12.pdf
Availability of RWR81SR562FSB12
QUANTITY
RWR81SR562FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR562FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81SR562FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.562
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR562FSB12
Related LinksRWR81SR, RWR81SR562FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR562FSB12 Details Description
Related parts for RWR81SR562FSB12
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF03G/AF03/AFF03G datasheet.pdf
HEADER 32POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 28COND 0.100" datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
SMB JACK STR RG316 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf