Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ24AA
D38999/20FJ24AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ24AA
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ24AA.pdf
Availability of D38999/20FJ24AA
QUANTITY
D38999/20FJ24AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ24AA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ24AA
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ24AA
Related LinksD38999/, D38999/20FJ24AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ24AA Details Description
Related parts for D38999/20FJ24AA
CAP CER 0.47UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 9A 8DFN datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 8POS datasheet.pdf