TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ24BE
D38999/20FJ24BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ24BE
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ24BE.pdf
Availability of D38999/20FJ24BE
QUANTITY
D38999/20FJ24BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ24BE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ24BE
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ24BE
Related LinksD38999/, D38999/20FJ24BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ24BE Details Description
Related parts for D38999/20FJ24BE
TERM BLOCK COVER JC6 SERIES 6CIR datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TXRX SFP+ MULTI 10GB/S 850NM datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM R6 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CAP 15POS STD FOR MALE W/LANYARD datasheet.pdf
IC DDR 256MB 200MHZ 2.5V 66TSOP datasheet.pdf
MICROSWITCH K1 2A 250V 3 GOLD datasheet.pdf