Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ24PN
D38999/20FJ24PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ24PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ24PN.pdf
Availability of D38999/20FJ24PN
QUANTITY
D38999/20FJ24PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ24PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ24PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ24PN
Related LinksD38999/, D38999/20FJ24PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ24PN Details Description
Related parts for D38999/20FJ24PN
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 4CH 20TSSOP datasheet.pdf
IC RCVR SNGL LVDS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
60703-11 CUTOFF PUNCH datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
EE XP-E GREEN datasheet.pdf
OSC 212.5MHZ SMD datasheet.pdf