TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ24SA-LC
D38999/20FJ24SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ24SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ24SA-LC.pdf
Availability of D38999/20FJ24SA-LC
QUANTITY
D38999/20FJ24SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ24SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ24SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ24SA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FJ24SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ24SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FJ24SA-LC
DIE SET LUGS INS TERM 26-14AWG datasheet.pdf
IC OPAMP SNGL 400MHZ W/SD 8SOIC datasheet.pdf
ADM50S/AE50G/ADM50S datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 18POS .050" datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 555MA 310 MOHM datasheet.pdf
PRESSIN TOOL IMPEL BP 3PX 8C datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80 datasheet.pdf