Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ35BN
D38999/20FJ35BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ35BN
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK
Datasheet Download
D38999/20FJ35BN.pdf
Availability of D38999/20FJ35BN
QUANTITY
D38999/20FJ35BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ35BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ35BN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ35BN
Related LinksD38999/, D38999/20FJ35BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ35BN Details Description
Related parts for D38999/20FJ35BN
INDUCTOR/XFRMR 14.7UH MULTIWIND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN HARDWARE FITTING KSK-P datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD AU 100POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
BVZF 7.62/03/180SF SN BK datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf