TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ43PB-LC
D38999/20FJ43PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ43PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FJ43PB-LC.pdf
Availability of D38999/20FJ43PB-LC
QUANTITY
D38999/20FJ43PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ43PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ43PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ43PB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FJ43PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ43PB-LC Details Description
Related parts for D38999/20FJ43PB-LC
RES SMD 120K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 2012 datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 3A DO201AD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CLOSURE W/2172 2 GND STUDS datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf