TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ43SC-LC
D38999/20FJ43SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ43SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ43SC-LC.pdf
Availability of D38999/20FJ43SC-LC
QUANTITY
D38999/20FJ43SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ43SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ43SC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ43SC-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FJ43SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ43SC-LC Details Description
Related parts for D38999/20FJ43SC-LC
IDC CABLE - MKC16K/MC16M/X datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 23.75MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 330PF 100V X7R 0612 datasheet.pdf
OSC TCXO 1.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC XO 15.443MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf