TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ61HE
D38999/20FJ61HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ61HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ61HE.pdf
Availability of D38999/20FJ61HE
QUANTITY
D38999/20FJ61HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ61HE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ61HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ61HE
Related LinksD38999/, D38999/20FJ61HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ61HE Details Description
Related parts for D38999/20FJ61HE
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 13.55VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
3CP,229,14,17,11,W6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf