TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ61JE
D38999/20FJ61JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ61JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ61JE.pdf
Availability of D38999/20FJ61JE
QUANTITY
D38999/20FJ61JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ61JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ61JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ61JE
Related LinksD38999/, D38999/20FJ61JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ61JE Details Description
Related parts for D38999/20FJ61JE
IC 2.93V PROCESSOR MONITOR 8MSOP datasheet.pdf
IC ADC LP 8-BIT SINGLE SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 8A SGL 10TDFN datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 5POS datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 3600LM datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1A 15W datasheet.pdf