Souriau Connection Technology D38999/20FJ61SBL
D38999/20FJ61SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ61SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FJ61SBL.pdf
Availability of D38999/20FJ61SBL
QUANTITY
D38999/20FJ61SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ61SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ61SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ61SBL
Related LinksD38999/2, D38999/20FJ61SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FJ61SBL Details Description
Related parts for D38999/20FJ61SBL
JUMPER-H1503TR/A2015N/H1501TR 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 348 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf