Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ7SA
D38999/20FJ7SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ7SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 99POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20FJ7SA.pdf
Availability of D38999/20FJ7SA
QUANTITY
D38999/20FJ7SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ7SA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ7SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions99 (97 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-7
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ7SA
Related LinksD38999/, D38999/20FJ7SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ7SA Details Description
Related parts for D38999/20FJ7SA
CONN HEADER 20POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 520 I/O 1152BGA datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 164-174MHZ SF datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf