Texas Instruments LM25005MH/NOPB
LM25005MH/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM25005MH/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 2.5A 20-TSSOP
Datasheet Download
LM25005MH/NOPB.pdf
Availability of LM25005MH/NOPB
QUANTITY
LM25005MH/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM25005MH/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM25005MH/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLM25005 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.225V
Voltage - Output (Max)37V
Current - Output2.5A
Frequency - Switching50kHz ~ 500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package20-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM25005MH/NOPB
Related LinksLM25005, LM25005MH/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM25005MH/NOPB Details Description
Related parts for LM25005MH/NOPB
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 167MA 3.57 OHM datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 6POS TIN datasheet.pdf
RELEASABLE TIE 9.06"L 250LB BLK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A datasheet.pdf
BNCTO BNC STRT PLUG 18" datasheet.pdf