Microsemi Power Products MSCD165-16
MSCD165-16 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD165-16
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 165A SD2
Datasheet Download
MSCD165-16.pdf
Availability of MSCD165-16
QUANTITY
MSCD165-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD165-16
Internal Part NumberEIS-MSCD165-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD2
Supplier Device PackageSD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD165-16
Related LinksMSCD1, MSCD165-16 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD165-16 Details Description
Related parts for MSCD165-16
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC QUAD LINE RCVR 14-DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
CABLE 8COND 26AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
ASSY RECT 30A 500V SFAST REC datasheet.pdf